حامیان علمی و معنوی

فرق بین دموکراسی با جمهوری درچیست؟

18 شهریور 1395

فرق بین دموکراسی با جمهوری درچیست؟

واحد تحقیق نخستین کنگره بین المللی علوم سیاسی ایران به بررسی یکی از محورهای همایش با عنوان دموکراتیک میپردازد:

در دموکراسی حکومت اکثریت به نحوی است که خودشان قانون  هستند و لذا نظام سیاسی دموکراسی قانون مطلقه نیست بلکه رای اکثریت بصورت مطلقه می باشد. دراین نوع حکومت ها اقلیتهای سیاسی و کسانی که رای اکثریت را کسب نمی کنند زیان می بینند و زیر پا له می شوند. قانون برای همه یکسان نیست و اصولا قانون یکسانی وجود ندارد. مثالی معروف است که درحکومت های دموکراسی اگر شما زمینی داشته باشید ونخواهید آن را بفروشید ممکن است خریدار برود و دوازده نفر بیاید وبگوید ما رای می گیریم برای فروش زمین شما دراقلیت می افتید و ناچار می شوید علیرغم میل تان زمین خود را بفروشید.

درحالیکه درجمهوری همانطور که اکثریت کنترل می شوند اقلیت هم کنترل می شوند و قانون برای همه یکسان است همه از حق مساوی برخوردار هستند. کسانی که اکثریت را بدست می آورند خودرا برحق و طرف مقابل را باطل نمی دانند. حتی در آمریکا که یک حزب حاکم می شود باید حقوق اقلیت را رعایت کنند. دراروپا که هیچوقت یک حزب به تنهایی حکومت تشکیل نمی دهند بلکه غالبا ائتلافی هستند.

جمهوری اسلامی

درایران نوع حکومت ما "جمهوری اسلامی" است . بقول حضرت امام(ره) جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم ونه یک کلمه زیاد. نباید با نگاه دموکراسی غربی رفتار نظام را تحلیل کرد به همین دلیل مردمسالاری دینی با دموکراسی  غربی متفاوت است. در جمهوری اسلامی محور حاکمیت قانون است و نه اکثریت بدون قانون عمومی ! اکثریت بی قانون به هرج ومرج کشیده می شود. هم قانون اسلام برای همه یکسان است وهم قوانین مدنی برای همه یکسان هستند. ولی بسیاری از روشنفکران وسیاسیون کشور حتی برخی از بزرگان متوجه این مساله نیستند واولا تفاوتی بین دموکراسی وجمهوریت قائل نیستند.

ثانیا جمهوری اسلامی را یا بدون اسلامیت آن می بینند و یا بدون جمهوریت آن می نگرند. غربزده ها  و مرتجعین هنوز نتوانسته اند به یک درک و باور واحدی از جمهوری اسلامی برسند. بسیاری از دعواهای و لشکر کشی های سیاسی در ایران مربوط به عدم تفکیک مفاهیم و پذیرفتن اصول قانون اساسی است. مثلا در دوران دوم خرداد از یک طرف گفته می شد قانون اساسی ولی ازطرف دیگر با رویکرد و نگاه ضد ان یعنی دموکراسی غربی به چالش روی می آوردند. یا انکه برخی از مرتجعین می گویند ما باید بساط انتخابات را درایران برچینیم. انها معتقدند که نباید مردم برای نظام تعیین تکلیف کنند. می بینیم دوباره بعد انتخابات هفتم اسفند که مردم ایران یک حماسه بزرگی را در چارچوب جمهوری اسلامی خلق کردند هردو گفتمان انحرافی باب شده است. عده ای مردم را در تهران اهل کوفه می بینند و خود را طرفدار جمهوری اسلامی می پندارند و وعده ای  مردم را در شهرستان ها عقب افتاده می دانند. و جالب است که خود را روشنفکر مدرن و با سواد می دانند.منبع/ نسیم انلاین.

اضافه میشود نخستین کنگره بین المللی جامع علوم سیاسی ایران با محوریت: علوم سیاسی.نظریه سیاسی.فلسفه سیاسی.نظام‌های سیاسی.تحلیل سیاسی.سیاست عمومی.اداره عموم.ایدئولوژی.نظریه بازی.اقتصاد سیاسی.ژئوپولتیک وجغرافیای.سیاسی.سیاست‌شناسی و تحلیل سیاست عمومی.سیاست تطبیقی.نظام‌های ملی.دادگاه‌ها و سیاست قضائی.ابتکارات دموکراتیک.سیاست سبز.تحلیل سیاسی فراملی در تهران برگزار میگردد

 

برچسب ها: علوم سیاسی ، نظریه سیاسی، فلسفه سیاسی، نظام های سیاسی ، تحلیل سیاسی، سیاست عمومی، ایدئولوژی، نظریه بازی، اقتصاد سیاسی ،ژئوپولتیک و جغرافیای سیاسی،سیاست‌شناسی، سیاست تطبیقی، نظام‌های ملی، دادگاه‌ها و سیاست قضائی، ابتکارات دموکراتیک،سیاست سبز،تحلیل سیاسی فراملی،  ، معرفی کنگره علوم سیاسی، گواهی ، گواهی نامه ، کارشناسی ارشد ، دکترا،PHD، مقاله علوم سیاسی، پوستر ، مجلات برتر ، فراخوان مقاله علوم سیاسی ، پایان نامه، جزوه های ارشد ، کنکور ارشد ، گواهی نامه کنگره ، گواهی نامه کنفرانس علوم سیاسی ، چاپ مقالات علوم سیاسی، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله علوم سیاسی، اکسپت مقاله علوم سیاسی، اکسپت مقالات علوم سیاسی، نمایه شدن مقالات علوم سیاسی، ارسال گواهی نامه ، دریافت گواهی پیش از موعد ، هیات علمی ، نگارش مقاله علوم سیاسی، راهنمای نگارش مقاله علوم سیاسی، ثبت نام ، تدوین مقاله علوم سیاسی، گواهی پذیرش مقاله علوم سیاسی ، اساتید ، پژوهشگران ،درباره مقاله علوم سیاسی،نشریات معتبر ، نشریات ISIو ISC ، چاپ فوری مقاله علوم سیاسی، راهنمای چاپ مقالات در ژورنال های معتبر ، کنگره بین المللی علوم سیاسی .کنفرانس بین المللی علوم سیاسی .نخستین کنفرانس بین المللی .نخستین کنفرانس بین المللی علوم سیاسی . نخستین کنگره بین المللی علوم سیاسی


763
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سامانه ثبت نام

تماس با ما

02136621319

02133699094

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش