حامیان علمی و معنوی

موگرینی به تیلرسون: اجرای برجام اولویت راهبردی اصلی برای امنیت اروپا، منطقه و جهان است

14 آذر 1396

وین - ایرنا - فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در دیدار با رکس تیلرسون تاکید کرد که تداوم اجرای برجام، اولویت راهبردی بسیار مهمی برای امنیت اروپا، منطقه و جهان است.

به گزارش ایرنا، موگرینی در کنفرانس خبری پس از ملاقات امروز با تیلرسون که پیش از نشست وزیران امور خارجه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل برگزار شد، گفت: در دیدار با تیلرسون دیدگاه اتحادیه اروپا را مورد تاکید قراردادم مبنی بر اینکه تداوم اجرای برجام، اولویت راهبردی برای امنیت اروپا و همچنین امنیت منطقه و جهان است.
موگرینی افزود: همچنین در این خصوص بحث کردیم که موضوعات دیگری هم وجود دارد که باید با یکدیگر به آنها بپردازیم، اما در چهارچوب توافق هسته ای نیستند و ما مایلیم که در خارج از برجام به آنها بپردازیم. اتحادیه اروپا مایل است که بر اساس تداوم اجرای برجام توسط آمریکا، با این کشور در خصوص سایر مسائل بطور نزدیک همکاری کند.
وی گفت: برجام صرفا درباره مسائل هسته ای است و سابقه آن به حدود 14 سال قبل باز می گردد و اکنون از میان برداشتن توافقی که در خصوص موضوع هسته ای، نتیجه بخش بوده، چنانکه آژانس بین المللی انرژی اتمی 9 بار تایید کرده است، ما را در موقعیت بهتری برای بحث کردن در خصوص سایر مسائل قرار نمی دهد.
رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری با موگرینی گفت: درباره تلاش های مشترک (آمریکا و اروپا) تحت برجام برای پایبندی کامل ایران به برجام و اجرای کامل برجام بحث کردیم.
وی مدعی شد: در عین حال می دانیم که (تهران) اقدامات بی ثبات کننده ای در منطقه می کند و به تازگی شاهد شلیک موشک های بالستیک از یمن بوده ایم که اعتقاد داریم منبع آنها ایران بوده است؛ همچنین از حمایت ایران از حوثی ها و تاثیر بی ثبات کننده این اقدام در یمن و اقدام بی ثبات کننده ایران در صدور سلاح و شبه نظامیان به سوریه و حمایت از سازمان تروریستی حزب الله آگاهیم.
تیلرسون افزود : این موضوعات و فعالیت های ایران قابل چشم پوشی نیست و منطقه نمی تواند بدون پاسخ بماند و ما قصد داریم به اقدامات خود در این زمینه ادامه دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران درک می کند این اقدامات برای ما قابل قبول نیست و مشتاق همکاری کردن با شریکان اروپایی در این زمینه هستیم، زیرا این وضع تهدیدی برای ارزش های مشترک ماست.
به گزارش ایرنا، نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو روزهای پنجم و ششم دسامبر (14 و 15 آذر ماه) با هدف بررسی موضوعات مرتبط با امنیت ناتو پیش از اجلاس تابستان 2018، در بروکسل برگزار می شود. وزیران امور خارجه ناتو در نشست این هفته همچنین همکاری های این سازمان نظامی را با اتحادیه اروپا و فرصت های توسعه این همکاری ها را بررسی می کنند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه سوئد و فنلاند نیز در این گفت وگوها شرکت خواهند کرد. وزیران امور خارجه ناتو، روابط با روسیه و توافق مینسک را نیز بررسی می کنند.
تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا که امروز وارد بروکسل شد، علاوه بر شرکت در نشست وزیران امور خارجه ناتو، با دبیر کل این سازمان و همچنین مسئولان کشور بلژیک، دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
اروپام**1078**1486**خبرنگار: بابک جعفری**انتشار دهنده: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

منبع : ایرنا


464
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سامانه ثبت نام

تماس با ما

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش