حامیان علمی و معنوی

سجادی: مذاکرات برجام فصل جدیدی در دیپلماسی بود

2 بهمن 1396

تهران - ایرنا - سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: دوستان ما در وزارت خارجه بسیارزحمت کشیدند و یکی از پرتنش ترین و نفسگیرترین مذاکرات دیپلماسی را با قدرت های جهانی انجام دادند که این بی سابقه است.

کمال الدین سجادی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار حوزه احزاب ایرنا در خصوص اظهارات اخیر منتقدان برجام افزود: این اظهارات یک نکته مثبت دارد و آن این که تضارب آرا و تعاطی افکار برای روشن شدن افکار جامعه خوب است اما در بحث هایی که پیش می آید و رسانه ای می شود معتقد هستم که باید واقعیت ها در نظر گرفته شود؛ همیشه بزرگان ما سفارش کرده اند که اگر قرار است انتقادی شود باید منصفانه باشد و با انصاف برخورد شود، تهمت و تخریب نباشد و دو نظر مقابل هم مستدل و منطقی با افکار هم برخورد کرده و پاسخ دهند.
وی با اشاره به بیانیه وزارت خارجه گفت: نفس امر گفت و گو، هنر سیاستمداران است و بویژه در کشور ما گفت و گو لازمه تنویر افکار عمومی در این زمینه است؛ در خصوص برجام وقتی قراردادی امضا می شود ممکن است وجوه منفی و مثبتی داشته باشد و منصفانه است وجوه مثبت آن هم دیده شود و اگر نقص شکلی هست آن هم بیان شود، طرف های مقابل با دو نظر مختلف باید یکدیگر را اقناع کنند به گونه ای که اگر از رسانه پخش می شود قابلیت اقناع جامعه را داشته باشد.
**بحث ها روشنگرانه باشد نه ابهام انگیز
سجادی با اشاره به مناظره اخیر که در رسانه ملی پخش شد اظهار داشت: انصاف چیزی است که متاسفانه در برخی موارد آن را در نقد و بررسی ها رعایت نمی کنیم؛ لازم است منصفانه و دلسوزانه نقد کرد و اگر بحثی پیش می آید این بحث روشنگر باشد نه این که بر ابهام ها بیفزاید و نوعی تخریب باشد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: دوستان ما در وزارت خارجه بسیار زحمت کشیدند یعنی یکی از پرتنش ترین و نفسگیرترین مذاکرات دیپلماسی را با قدرت های جهانی انجام دادند که این امر، بی سابقه یا کم سابقه است.
سجادی افزود: مذاکرات برجام هم به لحاظ جنس مذاکرات و نیز طرف های شرکت کننده در مذاکرات فصل جدیدی در دیپلماسی مذاکرات بین الملل است و حتی می توان از آن الگو برداری کرد.

**تلاش های ارزشمند ظریف و عراقچی در برجام
وی گفت: مقام معظم رهبری هم از این آقایان تجلیل کردند که این همه انرژی گذاشتند و تلاش کردند، این ها فرزندان این سرزمین هستند و ایران را دوست دارند و می خواهند به کشور خود خدمت کنند. نباید زحمات این ها ر ا نادیده گرفت؛ چه آقای وزیر، آقای عراقچی و سایر کارشناسان در رده های مختلف وزارت خارجه زحمت بسیاری کشیدند.
سجادی ادامه داد: این نکته ای است که باید به طور همه جانبه دیده شود؛ البته به وزارت خارجه هم توصیه ای دارم که نباید این قدر برآشفته و احساساتی برخورد کند و شائبه ایجاد شود اما همه این ها با مذاکرات قابل حل است؛ بد نیست دوستان وزارت خارجه هم با کارشناسان مختلف با دو جریان کلاسیک کشور اعم از اصولگرا و اصلاح طلب گفت و گوی فاخر و سطح بالا داشته باشند که افکار عمومی را روشن کند.
** گفت و گو هنر سیاستمداران و و دیپلمات ها است
این جامعه شناس سیاسی گفت: گفت و گو هنر سیاستمداران و و دیپلمات ها است؛ منتها اگر مقداری انصاف باشد خیلی از مشکلات در گفت و گوها و مناظرات پیش نمی آید یعنی اگر تخریب و تضعیف نباشد با گفت و گو بهتر پیش می رود و به نفع جامعه هم هست.
وی افزود: جامعه ای که در آن گفت و گو هست، یک جامعه پویا و پیشرو محسوب می شود. باید گفت و گو باشد اما لازم است ملاحظات را هم رعایت کرد.
به گزارش ایرنا، مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق و سید یاسر جبرائیلی کارشناس اقتصاد سیاسی چهارشنبه شب در دومین سالگرد اجرای برجام در برنامه ثریا با عنوان گفت و گوی صریح مدافعان و منتقدان برجام، درس ها و تجربه های برجام برای آینده و راه کار مقابله با بدعهدی آمریکا مقابل هم نشستند.

irna


572
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سامانه ثبت نام

تماس با ما

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش